Share

Yrd.Doç.Dr. Nursel KARACA'nın Titreşimler isimli Ebru Sergisi

Nursel KARACA'nın "Titreşimler" temalı kişisel evru sergisi Yalova Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Galerisi'nde 29 Mayıs 2014 tarihinde açılmıştır. 

Yalova bu açıdan bakıldığında önemli bir ebru merkezidir ve ebru sanatçılarının yoğun olarak yaşadığı ve çalıştığı bir şehrimizdir.

Sanatçı, karma sergilere katılımlarından sonra ilk kişisel sergisinde cıvıl cıvıl 34 eserini sergilemektedir. Serginin ana temasının "TİTREŞİMLER" olarak belirlenmiş olması bir tesadüf değildir. Ebruya birçok kişi genelde süsleme sanatı ve tekniği olarak bakmaktadır fakat bizler ebrunun değişik aşamalarını, üst üste çalışmalar neticesinde oluşan sonuçları değerlendiriyoruz. Bu açıdan analiz yaptığımızda sergilerde belli bir benzerlik taşıyan ebru eserleri görüyoruz. Çağdaş bir yaklaşımla ise ebru tekniğini uygularken farklılıklarıda değerlendirerek, bazı rastlantısal efektlere de önem vererek oluşan kompozisyonlarda çok zengin eserlerinde ortaya çıkabileceğini görmekteyiz. Tam da bu amaca yönelik Nursel KARACA'nın yapıtlarında farklı titreşimleri hissediyoruz ve santçının gelenekseli zorlayarak modern ve öznel arayışlarından da söz edebiliyoruz. Bu sınır bir çok amaca yönelik ve semboliktir. Ülkemizde ebru eserleri üreten çok büyük ustalarımız vardır. Ebru tekniği amaç değil de, araç olarak kullanıldığında çok farklı eserler üretilebileceği, hatta başka resim teknikleri ile kombinasyonlara, bazı efektleri yönlendirmeye gidebileceği de bir gerçektir. Tıpkı suluboya, akrilik ve yağlıboya tekniklerinde olduğu gibi bu teknik ile de farklı eserler üretilmesi mümkündür. 

Sergide yer alan eserler titizlikle kurgulanmış, estetik açıdan problemsiz, coşku ile yapılmış ve başarılı sonuçlar elde etmiş eserlerdir. 

Plastik değerler açısından analiz edildiğinde sergilenen eserlerde öncelikle değişik armoniler, lekeler, çizgiler, onların değişik kombinasyonları, açık-koyu değerler, geçişler vb. özellikler görülmektedir.

Ayrıca Nursel KARACA halen akademisyen olarak Yalova Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde çalışmaktadır.

Sergi bir ay boyunca ziyarete açık kalacaktır.