Share

Hayatı Camla Renklendir Projesi

Yalova Üniversitesi Uluslararası Proje Kulübü ve Ulusal Ajans ortaklığı ile yürütülmekte olan projenin yasal temsilciliğini uluslararası ilişkiler 2. sınıf öğrencisi Ayşenur Bağlı yürütüyor.. Yalova’da Türk Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen  2 projeden biri olan (Colorize Life With Glass ) Hayatı Camla Renklendir projesinin amacının doğayı koruma bilincinin gençlere aşılanması olduğu belirtildi. Proje 2 mart 2014- 8 haziran 2014 tarihleri arasında toplam  98 günlük bir süreç içerisinde Yalova'da gerçekleştirilecek.

 Proje başlangıcında katılımcılara cam boyama sanatı eğitimi verilecek.  Cam boyama sanatının yaygın öğretim yöntemleri ile öğretilmesi, geri dönüşüme yeni cam eşyaların kazandırılması, çevre bilinci ve doğa sevgisi verilmesi için Yalova Karaca Arboretum Ağaç Müzesi ziyareti, proje sonunda motivasyonu yükseltme adına go-kart sosyal aktivitesi ve proje sonunda yapılan cam eşyaların yerel halka açılan sergi ile sergilenmesi proje kapsamındaki yapılacak çalışmaların listesini oluşturuyor. Böylece yabancı uyruklu ve Türk katılımcılardan oluşan grup hem sosyal aktivite içinde birbiriyle kaynaşmış olacak, hem de bu sanat ile doğayı korumayı iç içe geçiren bir projede bulunmuş olacaklar.

Türk ve Yabancı kültürlerin kaynaşmasının sağlanması projenin uluslararası yönünü ortaya koyuyor. Proje sonunda gençlerde çevreyi koruma bilinci gelişecek ve yeni bir el becerisi kazanmış olacaklar. Katılımcılar aynı zamanda katıldıkları gezi ve etkinlikler ile farklı tecrübeler yaşamış ve yeni arkadaşlıklar edinmiş olacaklar. Özellikle yabancı uyruklu öğrenciler ile kurulan iş birliği sayesinde farklı geçmiş ve farklı kültürlerden gelen gençler arasındaki diyalog ve kültürlerarası iletişim güçlendirilecek. Projenin amacı; farklı ülkelerden gelip Yalova'da üniversite eğitimi alan ve farklı kültürlere sahip gençlerin bir araya gelerek tanışması ve kaynaşmasını sağlamaktır. Projeye toplamda 25 genç dâhil edilecek.

Doğaya atılan ve doğaya zararlı cam şişelerin proje kapsamında toplanıp boyanarak süs eşyası haline getirilmesi planlanıyor. Projede farklı ırklardan öğrencilerin yer alacak ve bu sayede hem  ırkçılıkla mücadele edilecek hem de  ortak değerlerimizden olan doğa ve çevre temalarına dikkat çekilecek.