8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak amacıyla gerçekleştirilen Toplumda Kadın Paneli Yalova halkının yoğun katılımı ile gerçekleşti. Yalova Valisi Muammer Erol’un da hazır bulunduğu panelde konuşmacılar kendi alanlarına dair bilgileri izleyiciler ile paylaştı.

Yalova Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşen Toplumda Kadın Paneli’ne Yalova Üniversitesi Kadın ve Aile Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Elif Yüksel Oktay, Sosyal Hizmet Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Fatma Kahraman Güloğlu, İl Müftülüğü’nden Vaize Safiye Şentürk, İŞKUR İl Müdürlüğü’nden Mustafa Tuncel ve Esra Balcı ile Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü’nden Yasemin Yigen konuşmacı olarak katıldı.

İlk olarak söze başlayan Yalova Üniversitesi Kadın ve Aile Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Elif Yüksel Oktay dünyada ve Türkiye’de kadın istihdamı üzerine konuşma yaparak izleyicileri bilgilendirdi. Sunumunu veriler ile destekleyerek geçtiğimiz yıllardan bugüne kadın istihdamı üzerinde duran Prof. Dr. Elif Yüksel Oktay kadının tarihte iş gücü olarak yer aldığı noktalara değindi.

“Güçlü Kadın, Güçlü Türkiye”

Kadının iş hayatında istihdam edilmesi için uygulanan teşviklere yönelik bilgilendirmeler yaparak sözlerine başlayan İŞKUR İl Müdürlüğü’nden Esra Balcı ise ‘Güçlü Kadın, Güçlü Türkiye’ konusuna vurgu yaptı. İŞKUR’un uygulanan teşviklerdeki rolünü anlatarak konuşmasına devam eden Esra Balcı, örnekler üzerinden ilerleyerek daha önce yardımda bulunulan ve başarı elde eden kadınları seyircilerle buluşturdu. Kadınların kendi kaynaklarına ve becerilerine güvenmeleri gerektiğini söyleyen Esra Balcı, İŞKUR’un kadınların yanında olduğunu ve gelişmek isteyen her kadına kapılarının açık olduğunu belirtti. Bilgelik ile ilgili bir hikâye anlatan Esra Balcı, ‘her şey sizin elinizde’ mesajının altını çizerek konuşmasını bitirdi.

İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Şubesinden Vaize Safiye Şentürk, modern zamanların sorunları ve kapitalist sistemin içerisinde bulunan kadın rolleri hakkında bilgi verdi. Kadının üzerinde oyunlar oynandığını dile getiren Vaize Safiye Şentürk, üretim ve tüketimin dengeli olması gerektiğini ve üretim ve tüketim dengesi konusunda kadın ve erkeğin eşit sorumluluklara sahip olduğunu dile getirdi. Annelerin çocuk yetiştirme konusundaki vazifelerine de dikkat çeken Şentürk, gösterişten ve kibirden uzak iyi bir hayat dileyerek konuşmasını bitirdi.

Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Fatma Kahraman Güloğlu konuşmasında Türkiye ve Avrupa’da kadına yönelik şiddetin genel görünümünü ele aldı. Bugüne kadar engelliler hakkında çalışmalar yöneten Dr. Öğr. Üyesi Fatma Kahraman Güloğlu çalışmalarını izleyicilerle paylaştı. Avrupa’da durumun Türkiye’den daha vahim olduğunu söyleyen Güloğlu, kadına fiziksel ve cinsel şiddetin Türkiye ve Avrupa’daki verilerini katılımcılar ile paylaştı. Kadına yönelik şiddetin uzun süredir var olduğunu ve şiddet gören bireylerin bunu dile getirmediklerini belirten Fatma Kahraman Güloğlu, Avrupa’da nüfusa göre şiddetin çok yüksek olduğunu ifade etti.

Son olarak söz alan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü Müdürü Yasemin Yigen ise Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi tarafından verilen hizmetler hakkında bilgilendirmede bulundu. Şiddete uğramış veya uğrayacağını düşünen bireylere destek olduklarını ifade eden Yasemin Yigen, hizmetlerinden bahsederek hangi durumda, neler yapabildiklerini açıkladı. Kadınlar ve erkeklerin fırsat ve imkânlardan eşit bir şekilde yararlanmaları gerektiğini ve kadına yönelik şiddeti çözmek için erkeğin önemli bir rolü olduğunu belirten Yigen, “Güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum” diyerek konuşmasını bitirdi.

Etiket: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Özel Toplumda Kadın Paneli Düzenlendi