Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Hadis Ana Bilim Dalı tarafından bu sene üçüncüsü düzenlenen Geleneksel Hadis Ezberleme Yarışması’nda dereceye giren öğrenciler ilan edildi. Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi ve Yalova İl Müftülüğü’nün katkılarıyla belirlenen ödüller, yarışmada dereceye giren öğrencilere takdim edildi.

Yalova Üniversitesi Yalova Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonu’nda düzenlenen törene Rektör Yardımcısı ve İslami İlimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. İbrahim HATİBOĞLU, Yalova İl Müftüsü Turgut AÇARİ, Hadis Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ebubekir SİFİL ile fakülte öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. İslami İlimler Fakültesi öğrencilerinden Melikşah Topal’ın Kur’ân-ı Kerim tilavetini takiben Prof. Dr. M. Tahir Yaren, Yrd. Doç. Dr. Najmeddin Alissa ve Yalova İl Müftüsü Turgut AÇARİ’nin kısa birer selamlama konuşması yaparak, hem yarışmaya katılan bütün öğrencileri tebrik ettiler hem de yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Ardından Hadis Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ebubekir SİFİL bir açılış konuşması yaparak, yarışmanın önemine değindi ve hadis ezberlemenin İslami ilim geleneğinde son derece mühim bir uygulama olduğunu vurguladı. Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İslami İlimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. İbrahim HATİBOĞLU, “Hadislerin Anlaşılmasında Metin Birikiminin Rolü” başlıklı bir konferans vererek, hadis ezberlemenin ilmî ve dinî hayatımızda hayati bir role sahip olduğunu dile getirdi.

Konferansın ardından ödül törenine geçildi. Bu sene yarışmayı kazananlara Yalova İl Müftülüğü’nün de katkılarıyla para ödülünün yanında ayrıca Umre ödülü de verildi. Bu kapsamda yarışmada dereceye giren öğrenciler ve kazandıkları ödüller şu şekilde oldu:

  1. Ahmet Faruk Göksun                   Umre + 1250 TL
  2. Muhammed Hasan Kattan           Umre + 1000 TL
  3. Hacer Betül Erkan                       Umre + 750 TL

 

Ayrıca yarışmaya katılıp ilgili hadislerin tamamını ezberleyen Behçet Mustafa, Neslişah Arvas, Uğur Aylaz, Cemil Süleyman isimli öğrencilere birer takım Şifâ-i Şerîf kitabı hediye edildi. Program günün anısına çekilen toplu fotoğraf ile sona erdi. 

Etiket: İslami İlimler Fakültesinde III.Geleneksel Hadis Ezberleme Yarışması Düzenlendi