PROF. DR. CEBECİ: “YALOVA ÜNİVERSİTESİ TANINAMAYACAK KADAR GÜZEL OLACAK”

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, düzenlediği basınla tanışma ve bilgilendirme toplantısında Yalova’da görev yapan gazetecilerle bir araya gelerek sorularını yanıtladı. Gelecek hedefleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Cebeci, “4 yılın sonunda üniversiteyi tanınamayacak kadar güzel hale getirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Yalova’da faaliyet gösteren gazetecileri düzenlediği basınla tanışma ve bilgilendirme toplantısında ağırladı. Çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantının açılış konuşmasında Filistin’de meydana gelen katliamı kınayarak söze başlayan Prof. Dr. Suat Cebeci, daha sonra ise geçmiş çalışmalarıyla ilgili olarak basın mensuplarına bilgi verdi. Yalova Üniversitesi’ni ‘son durak’ olarak nitelendiren Suat Cebeci, kalıcı olmayı hedeflediğini belirterek işbirliğinin önemine vurgu yaptı. Yalova Üniversitesi’ni iyi bir düzeye çıkarmak istediğini söyleyen Prof. Dr. Suat Cebeci, “Burada herkesin potansiyelini, bu ülkenin menfaatleri doğrultusunda geliştirecek bir yapı oluşturacağız. Çünkü Yalova’da iyi bir iz bırakmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTEYE İLİŞKİN BİLGİLER PAYLAŞILDI

Yalova Üniversitesi’nin yönetim yapısı, birimleri, ihtiyaçları ve öğrenci sayılarıyla ilgili bir sunum yapan Cebeci, üniversitenin kurumsal organizasyonuna yönelik olarak Yükseköğretim Kurulu’nun, “Bölgesel Gelişme Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı” kapsamında düzenleme yapılacağını söyledi. Üniversitenin bilgi öğretme ve bilgi üretme gibi iki temel görevi olduğunu belirten Prof. Dr. Cebeci, “Bilgi öğretmeyi öğrencilere yönelik, bilgi üretmeyi ise topluma yönelik olarak gerçekleştireceğiz” dedi. Vekaletle yürütülen yöneticiliklerle ilgili de açıklama yapan Prof. Dr. Cebeci, “Eksikliklerimizin birçok sebebi var. Ülkemiz ciddi bir badireden geçti, bu travmanın artçı sarsıntıları olabilir ancak böyle bir dönemin sonucu olarak bugüne geldik ve artık o dönem bitti. Şimdi üniversitemizi ayağa kaldırmanın zamanıdır” ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTE CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELECEK

Yalova Üniversitesi merkez kampüsünün mevcut haliyle öğrencileri cezbetmekten uzak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Suat Cebeci, “Kısa vadede öğrencilerimizi her yönden destekleyecek tedbirlerle almayı hedefliyoruz. Yıl sonuna kadar yoğun bir çalışma yapmayı planlıyorum. Üniversiteye kısa vadede cazibe kazandırmamız gerekiyor” diye konuştu.           

ÜNİVERSİTE - SEKTÖR İŞBİRLİĞİ SAĞLANACAK

Bu ay içerisinde sektör temsilcileriyle bir toplantı yapacaklarını belirten Prof. Dr. Cebeci, “Bu toplantıda, üniversite-sanayi işbirliğini nasıl geliştirebileceğimizi tartışacağız ve buradan çıkan fikirler önümüzde yeni ufuklar açacak. Örneğin klasik fakültelerden ziyade ekonomik üretimi esas alan bir ziraat fakültesine ihtiyaç duyuyoruz. Ya da sağlık turizmi ve tersanecilik alanlarında faaliyet göstermeyi amaçlıyoruz. Üniversiteyi yöresel sanayilerle ve işletmelerle birleştirmek zorundayız. Biz de bu doğrultuda bölgenin istediği bölümleri açacağız” dedi.

ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞI

Basınla işbirliği içerisinde olmanın önemine de değinen Suat Cebeci, üniversite ve basın arasındaki ilişkilerde karşılıklı olarak iyi niyetin ve desteğin esirgenmemesi gerektiğini söyledi. Basına çok iş düştüğünü de hatırlatan Cebeci, “Şeffaf bir yönetim anlayışı benimseyeceğiz. Söylediklerim, uygulayacaklarımdır. Yeni bir başlangıç yapacağız. Eskiye bir sünger çekeceğiz ve eskiyle hesaplaşmaya girmeyeceğiz. Her dönemde yapılan işleri, o dönemin şartlarıyla değerlendirmek gerekiyor. Önümüze bakarak mevcut imkanlarımızla neler yapabileceğimize odaklanacağız” dedi.

FETÖ YARGILAMALARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

FETÖ ile ilgili olarak yargı süreci devam eden ve sona eren idari ve akademik personele ilişkin soruları da yanıtlayan Prof. Dr. Cebeci, “Ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kast eden ihanet odaklarına karşı son derece uyanık olmamız gerektiği gibi durumdan vazife çıkararak bulanık suda balık avlamak amacıyla suçsuz insanların mağdur edilmesine çalışanlara karşı da son derece dikkatli olmalıyız. Bu konuda üniversitemiz ameliyat geçirmiş bir hastaya benzemektedir. Üniversite personelimizden FETÖ ile mücadele gösteren bazı kişilerin, yine bizzat FETÖ’cüler tarafından FETÖ üyesi olmak iftirasıyla şikayet edildiğini gördük. Bu nedenle kimseye haksızlık yapmamaya özen göstermeliyiz. Personelimiz arasında ciddi bir tedirginlik ve güvensizlik mevcut. Bir barışa ve samimiyet ortamı oluşturmaya ihtiyacımız var. Bu noktada personelimize sahip çıkacağız. Bu üniversitede işini doğru yapan herkes kimliği ve düşüncesi ne olursa olsun benden sonuna kadar destek görecek. Ancak işini doğru yapmayan ise benim düşüncemden ve dünya görüşümden olsa bile destek göremeyecek. Barış, hoşgörü, dayanışma ve kaynaşma kültürü oluşturacağız” ifadelerini kullandı.

Toplantının son bölümünde ise Prof. Dr. Suat Cebeci, Çınarcık Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin, 11. Ulusal Klavye Yarışması’nda 26 üniversiteyi geride bırakarak ‘Bireysel’ ve ‘Grup’ alanının her ikisinde de birinci olduğunu duyurdu. Öte yandan Armutlu Meslek Yüksekokulu’nda üretilen ve protein değeri yüksekliğiyle bilinen yosunlu kurabiyeler de basın mensuplarına dağıtıldı.

Etiket: Yalova Üniversitesi Basınla Buluştu