Share

Hadis Ezberleme Yarışması

Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Hadis Ana Bilim Dalı tarafından bu sene üçüncüsü düzenlenen Geleneksel Hadis Ezberleme Yarışması’nda dereceye giren öğrenciler ilan edildi. Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi ve Yalova İl Müftülüğü’nün katkılarıyla belirlenen ödüller, yarışmada dereceye giren öğrencilere takdim edildi.

Yalova Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonu’nda düzenlenen törene Rektör Yardımcısı ve İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim HATİBOĞLU, Yalova İl Müftüsü Turgut AÇARİ, Hadis Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ebubekir SİFİL ile fakülte öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Fakültemiz öğrencilerinden Melikşah Topal’ın Kur’ân-ı Kerim tilavetini takiben Prof. Dr. M. Tahir Yaren, Yrd. Doç. Dr. Najmeddin Alissa ve Yalova İl Müftüsü Turgut AÇARİ’nin kısa birer selamlama konuşması yaparak, hem yarışmaya katılan bütün öğrencileri tebrik ettiler hem de yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Ardından Hadis Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ebubekir SİFİL bir açılış konuşması yaparak, yarışmanın önemine değindi ve hadis ezberlemenin İslami ilim geleneğinde son derece mühim bir uygulama olduğunu vurguladı.

Daha sonra Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. İbrahim HATİBOĞLU, “Hadislerin Anlaşılmasında Metin Birikiminin Rolü” başlıklı bir konferans vererek, hadis ezberlemenin ilmî ve dinî hayatımızda hayati bir role sahip olduğunu dile getirdi.

Konferansın ardından ödül törenine geçildi. Bu sene yarışmayı kazananlara Yalova İl Müftülüğü’nün de katkılarıyla para ödülünün yanında ayrıca Umre ödülü de verildi. Bu kapsamda yarışmada dereceye giren öğrenciler ve kazandıkları ödüller şu şekilde oldu:

  1. Ahmet Faruk Göksun               Umre + 1250 TL
  2. Muhammed Hasan Kattan      Umre + 1000 TL
  3. Hacer Betül Erkan                     Umre + 750 TL

Ayrıca yarışmaya katılıp ilgili hadislerin tamamını ezberleyen Behçet Mustafa, Neslişah Arvas, Uğur Aylaz, Cemil Süleyman isimli öğrencilere birer takım Şifâ-i Şerîf kitabı hediye edildi. Daha sonra program, günün anısına çekilen toplu fotoğraf ile sona erdi.