Share

Osmanlı Epigrafisi: Mezar Taşları Seminerleri

Bilim ve Sanat Vakfı Türkiye Araştırmaları Merkezi

Osmanlı Epigrafisi: Mezar Taşları

Düzenleyen: Doç. Dr. Süleyman BERK

“Osmanlı Çalışmaları: Dil ve Kaynaklar” ana başlığı altında Osmanlıca Seminerlerinden sonra ikinci kademe olarak tasarlanan Osmanlıca İhtisas Seminerleri, sene içerisinde paket programlar halinde ve bir birini takip edecek şekilde Yazma Eserler, Nümismatik, Tenkitli Metin Neşri, Osmanlı Arşivleri, Diplomatika, Osmanlı Epigrafisi: Kitabeler-Mezar Taşları, Hüsn-i Hat, Metin Tahlili gibi konularda düzenlenmektedir.

Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi İslam Sanatları ve Tarihi Bölümü Başkanı, Hattat Doç. Dr. Süleyman Berk nezaretinde 3 Nisan 2015 tarihinden itibaren dört hafta boyunca Cuma* günleri 17.00-19.00 saatleri arasında düzenlenecek olan Osmanlı Epigrafisi: Mezar Taşları ihtisas semineri ilgili herkesin katılımına açıktır.

 

Seminerde Osmanlı sanat, kültür ve dinî hayatının önemli kaynaklarından birini teşkil eden, Osmanlı epigrafisinin en önemli temsilcilerinden olan mezar taşlarının, her biri ayrı araştırmaların konusu olan tipleri, başlıkları, taşıdıkları semboller ve süslemelerinin yanı sıra, metinleri ve kullanılan yazı çeşitleri üzerinde durulacaktır.

Osmanlıca Epigrafisi: Mezar Taşları seminerine katılmak isteyenler 1 Nisan 2014 Çarşamba gününe kadar online olarak başvurularını yapabilirler. Seminer ile ilgili salon, gün, saat vb. detaylar başvuruda bulunanlara 2 Nisan 2015 Perşembe günü email ile ayrıca bildirilecektir.

* Seminerin ilk üç oturumu 3, 10 ve17 Nisan’a tekabül eden Cuma günlerinde, son oturumu ise 25 Nisan 2015 Cumartesi günü saat 13-15 arasında yapılacaktır.

Online başvuru için TIKLAYINIZ