Share

“Küresel Güçlerin Kışkırtmalarıyla 24 Nisan 1915'te Ne Oldu?” Adlı Konferans

Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübünün düzenlemekte olduğu konferansların 9. su olan “Küresel Güçlerin Kışkırtmalarıyla 24 Nisan 1915'te Ne Oldu?” adlı konferans, Yrd. Doç. Dr. Recep ÇELİK'in sunumu ile gerçekleştirildi.

Yrd. Doç. Dr. Recep Çelik lisans eğitimini 1985 yılında Tarih bölümünde, yüksek lisansını 1989 yılında tarih dalında ve doktorasını 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Tarihi dalında İstanbul Üniversitesinde tamamlamıştır.Şu anda Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışma hayatına devam etmektedir

“Bugün zihnimizi biraz gerilere götürmek,geride bırakmayarak bugüne getirip bugünlerle ilişkilendirerek önümüzdeki günlerde bazı gelişmelerle ilgili dikkat çekmek ve olayları geçmişle gelecek arasında bir köprü görerek bunlar üzerinde bi analiz yapmak istiyorum" diyerek sözlerine başlayan ÇELİK 24 nisan 1915'ten sonra Ermeni konusu ve küresel güçlerden, önemli savaş ve antlaşmalardan,dış ve gizli politikalardan, Avrupanın İslam coğrafyasına verdiği zararlara değinmiştir.

Konferans boyunca geçmişteki olayları bugünle özdeşleştiren ÇELİK bu olayların siyasi olduğunu, islam coğrafyası devletlerinin güvensizleştirmeye çalışıldığını,bu oyunların bitmeyeceğini önemli olan bir ve dir olmamız gerektiğini vurguladı ve konuşmasını tamamladı.