Share

Rektör V.

Rektör Vekili Prof.Dr. Güler ALKAN


 

1962 yılında Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğretimini İstanbul'da tamamladı. 1981 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Jeomorfoloji kürsüsünden 1985 yılında mezun oldu. 1990- 1992 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Klimatoloji ve Meteoroloji Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı.

 

1992-1995 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Doktora eğitimini tamamladı. 1993'te İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 1997'de yardımcı doçent ünvanı aldı

 

1999 yılında Gemi Yönetimi Mühendisliği Bilim Dalı’nda doçent ünvanı almış olup, şu anda bu bilim dalında bu ünvanı almış olan ilk ve tek kadın öğretim üyesidir.  2001 yılında aynı üniversitenin doçentlik kadrosuna atanmıştır.  2006 yılında İstanbul Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Gemi Yönetimi Mühendisliği Anabilim Dalı’nda profesör olmuştur. 2017 yılında İskenderun Teknik Üniversitesi Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi’ne Dekan olarak atanan Prof. Dr. Güler Bilen Alkan aynı zamanda İskenderun Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevini de yürütmektedir.

 

Prof. Dr. Güler Bilen Alkan 21.09.2017 tarihi itibariyle Yalova Üniversitesi Rektör Vekili olarak atanmıştır. Alkan, evli ve 1 çocuk sahibidir.