Yalova Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı olan Yedi Hilal Kulübü tarafından düzenlenen “Bilim Tarihi Sohbetleri” kapsamında, İslami İlimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Ahmet Meydan tarafından yapılan değerlendirme ile dünyanın en önemli bilim tarihçilerinden Prof. Dr. Fuat Sezgin’in çalışmaları ele alındı. 

Yalova Üniversitemiz Safran Yerleşkesi Konferans Salonu’nda düzenlenen “Bilim Tarihi Sohbetleri” kapsamında Öğretim Görevlisi Ahmet Meydan, öğrenciler ile bir araya gelerek Prof. Dr. Fuat Sezgin’in çalışmaları hakkında bilgi verdi. Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Ahmet Meydan, Prof. Sezgin’in dünyanın en önemli bilim tarihçilerinin arasında gösterilmesine, hem İslam hem de Türk Bilim Tarihi’ne damga vurmuş olmasına rağmen, ülkemizde yeterince tanınmadığını ifade etti. Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatının ve bilimsel çalışmalarının dışında, güçlü bir kişiliğe sahip olduğunu vurgulayan Öğretim Görevlisi Ahmet Meydan, “Bugünkü Batı Medeniyeti’nin, İslam Medeniyeti’ne çok şey borçlu olduğunu gözler önüne seren Prof. Sezgin Hocamızı, kıymetli bilim insanını herkesin tanıyıp faydalanması gerekir” diye konuştu. 

Öğretim Görevlisi Ahmet Meydan son olarak çalışmaları ile İslam medeniyetine ışık tutan Prof. Dr. Sezgin’in, “Ben İslam dinine mensubum ve bu dinin Peygamberi ne diyor: İki günü birbirine eşit olan insan zarardadır. Demek ki İslam bizden her gün yeni şeyler bekliyor” şeklindeki sözüne vurgu yaparak, ilgili çalışmalardan faydalanmalı ve kendinizi iyi yönde yetiştirmelisiniz” şeklinde konuştu. 

Etiket: ‘Bilim Tarihi Sohbetleri’nde Prof. Dr. Fuat Sezgin’in Çalışmaları Ele Alındı