Yalova Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü tarafından düzenlenen ‘4. Uluslararası İşletme Öğrencileri Kongresi’ katılımcıların yoğun ilgisi ile gerçekleşti.

Hilton Garden Inn’in ev sahipliğinde düzenlenen 4. Uluslararası İşletme Öğrencileri Kongresi’nin açılış töreninde Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Adil Ürekli, Yalova Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan ve çok sayıda öğretim üyesi ile öğrenci hazır bulundu.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan 4. Uluslararası İşletme Öğrencileri Kongresi, dönem başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Senay Yürür’ün açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmasında, Uluslararası İşletme Öğrencileri Kongresi’nin lisans ve lisansüstü düzeyde İşletme öğrencilerinin bilimsel araştırma yapma ve araştırmaları akademik bir ortamda sunma becerilerini geliştirmek amacıyla düzenlendiğini söyleyen Prof. Dr. Senay Yürür, hazırlık süreçleri hakkında da bilgiler verdi. Prof. Dr. Senay Yürür, son olarak aralarında Sakarya, Kocaeli, İstanbul, Marmara, Bandırma Onyedi Eylül, Bursa Uludağ, Kütahya Dumlupınar ve Tarsus gibi üniversiteler ile İrlanda, Pakistan, Macaristan, Almanya ve Endonezya gibi ülkelerden gelen 111 bildirinin 2 gün boyunca 8 paralel oturumla katılımcılara sunulacağını belirterek sözlerini noktaladı.

Daha sonra söz alan İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Selami Özcan ise, “Bugün burada yurtiçinde ve yurtdışında öğrenim gören İşletme öğrencilerini buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bizler, Yalova Üniversitemiz İşletme Bölümü olarak öğrencilerimizi akademik ve güncel anlamlarda, işletme bilgisi ile donatarak dünya ile yarışabilir hale getirmeyi hedefliyoruz” şeklinde görüşlerini ifade etti. “Bir işletmecinin değeri ürettiği katma değer ve istihdam ettiği işçi sayısı ile doğru orantılıdır” diyerek öğrencilere seslenen Prof. Dr. Selami Özcan, “Bu ülkenin dinamik bir gençliğe ihtiyacı vardır. Bu tür kongrelerin önemi de buradan ileri geliyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Üniversite Öğrencileri Hayata Hazırlamalıdır

Konuşmasında teori ile eşzamanlı şekilde ilerleyen pratik eğitimin önemine dikkat çeken Yalova Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, “Yalova Üniversitemiz olarak öğrencilerimizin bu tür toplantılara katılmasından çok büyük bir mutluluk duyuyoruz. Çünkü eğer Üniversite sadece bilgi transferini esas alan ve zihinlere bilgi yüklemek misyonu ile sınırlı kalan bir yapıya sahip ise evrensel olma iddiasını taşıyamaz. Üniversite her şeyden önce öğrencileri hayata hazırlamalıdır. Bizler öğrencilerin, bilginin yaşam içerisinde nasıl kullanılacağını ve bu bilgiyle hayatına nasıl yön vereceğini bilmelidir diye düşünüyoruz. Günümüzde, Yalova Üniversitelerimiz’in en büyük açmazı da buradadır. Bu nedenle bu etkinlikler çok önemli” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Suat Cebeci’nin ardından kürsüye gelen Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Adil Ürekli ise “4. Uluslararası İşletme Öğrencileri Kongresi’nin hayırlı olmasını ve öğrencilerimiz adına verimli geçmesini diliyorum. Yalova Üniversitesi’nin gelişimi adına Yalova Belediyesi olarak her türlü iş birliğine açık olduğumuzu vurgulamak isterim” diye konuştu.

Sponsorlara Plaketleri Takdim Edildi

Açılış konuşmalarının ardından 4. Uluslararası İşletme Öğrencileri Kongresi’nin gerçekleştirilmesini sağlayan sponsorlara plaketleri sunuldu. 4. Uluslararası İşletme Öğrencileri Kongresi’nin ana sponsoru olan Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) adına kürsüye davet edilen YTSO Başkanı Tahsin Becan’a plaketi Yalova Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci tarafından takdim edildi. Konuşmasında Üniversite’yi bitirmenin tek başına bir anlam ifade etmediğini ifade eden Tahsin Becan, “Öğrencilerimizin iş dünyasının merkezine girebilmesi gerekiyor. Öğrencilerimizi sektörlerine göre, iş dünyasına dâhil ederek işin pratiğini öğretmeliyiz. Böylelikle öğrencilerimiz hem pratiği hem de teoriyi öğrenmiş olur. Böylesi çok daha faydalı olacaktır” diye konuştu.

Daha sonra Yalova Hilton Garden Inn adına kürsüye davet edilen İşletme Sahibi Özgür Çavuşoğlu’na plaketi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Kemal Demir tarafından, Altınova Tersane Girişimcileri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi adına kürsüye davet edilen İdari ve Mali İşler Müdürü Ayhan Kayatürk’e plaketi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Selami Özcan tarafından ve Yalova Özel Elif Öğrenci Yurtları adına kürsüye davet edilen şirket sahiplerinden Emine Yüksekol’a plaketi ise Prof. Dr. Senay Yürür tarafından takdim edildi. Son olarak kürsüye davet edilen kongre düzenleme ekibinde yer alan öğrenciler, katılım belgelerini Yalova Valisi Muammer Erol’un elinden aldı.

Plaket ve katılım belgelerinin takdimlerinin ardından açılış törenin sona ermesiyle birlikte bildiri sunumlarına geçildi.

Etiket: 4. Uluslararası İşletme Öğrencileri Kongresi Gerçekleşti