Yalova Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesindeki Sosyal Hizmet ve Engelsiz Üniversite Kulübü tarafından Yalova’daki Üniversite Çağındaki Sığınmacı Mülteciler İçin Üniversite Eğitimi Konferansı düzenlendi.

Yalova Üniversitemiz Merkez Yerlekşesi’nde bulunan 15 Temmuz Konferans Salonu’nda düzenlenen Yalova’daki Üniversite Çağındaki Sığınmacı Mülteciler İçin Üniversite Eğitimi Konferansı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fethi Güngör, Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Başkanı Fulden Zereyak’ın katılımıyla gerçekleşti. Ayrıca Öğrencilerimiz’in yoğun ilgi gösterdiği konferansa katılan sığınmacılar için de tüm konuşmalar Arapça tercümanları tarafından tercüme edilerek aktarıldı.

Yalova’daki Üniversite Çağındaki Sığınmacı Mülteciler İçin Üniversite Eğitimi Konferansı Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Başkanı Fulden Zereyak’ın Ülkemizdeki mültecilere ilişkin açıklamaları ile başladı. Ardından söz alan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fethi Güngör ise mültecilerle olan ilişkileri verdiği örnekler üzerinden anlattı.

Yükseköğretim’in bir sığınmacı için çok büyük anlamlar ifade ettiğini belirten Doç. Dr. Fethi Güngör, “İlk eğitimi aileden alınıyor. Ailedeki eğitim ise tarih boyunca devam eden bilgilerden geliyor. Temel eğitimler, aileden alınıyor, ancak ilgili eğitim bir yerden sonra yetmiyor ve insanın kendini geliştirmesi gerekiyor. Burada da yükseköğretim devreye giriyor. Yükseköğretim, kişisel gelişim açısından büyük önemler arz ediyor” diye konuştu.

Etiket: Sığınmacı Mülteciler Konferansı Düzenlendi